همه چیز در مورد تسمه تایم خودرو

همه چیز در مورد تسمه تایم

نویسنده :

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم در موتورهای احتراق داخلی با اتصال میل لنگ و بادامک، وظیفه هماهنگ کردن چرخش آن ها را به عهده دارد، درنتیجه سوپاپ های موتور در هر یک دور گردش کامل میل لنگ، یک بار در زمان صحیح باز و بسته می‌شوند.

تسمه از لاستیک ساخته شده‌است و رشته‌های فیبر در آن وجود دارد که آن را محکم تر میکند. هم چنین آن با دندانه هایی پوشانده شده‌است تا از لغزش جلوگیری کند. ​

چرا باید آن را تعویض کرد؟

در طول زمان، تسمه تایم فرسوده می‌شود.​ اگر گسیخته شود، حرکت سوپاپ ها و پیستون‌ها نامنظم شده و با هم برخورد می‌کنند.​ این برخوردها می‌تواند سوپاپ را خم کند، به سرسیلندر یا بادامک آسیب بزند و همچنین به پیستون و دیواره سیلندر نیز آسیب برساند.

هرگز نباید تسمه تایم را نادیده بگیرید. یکی از متداول‌ترین انواع سایش، خرابی دندانه ها است. دندانه ها باعث جلوگیری از لغزش تسمه می‌شود.

اشکالی پیش نمی‌آید اگر دندانه‌های تسمه کمی آسیب ببینند، اما در صورت گسترش این آسیب، لغزش رخ خواهد داد.​ در این شرایط تسمه نمی‌تواند به وظیفه خود که تنظیم زمان‌بندی باز شدن سوپاپ هاست به طور دقیق عمل کند و موتور از کارکرد هماهنگ خارج می‌شود. وقتی این اتفاق بیافتد، باید تسمه را تعویض کنید.

​امروزه احتمال پاره شدن تسمه تایم از گذشته کمتر شده است، اما خرابی دندانه ها و لغزش تسمه در داخل موتور همچنان می‌تواند آسیب شدیدی به اجزای داخلی موتور وارد کند.

تسمه تایم ناگهانی آسیب می‌بیند یا به تدریج فرسوده می‌شود؟

​مشکل تسمه تایم می‌تواند به گونه‌ای اتفاق بیافتد که به تدریج رشد کند و یا می‌تواند به طور ناگهانی و با نتایج فاجعه‌ بار رخ دهد.​ با گذشت زمان، احتمال هر نوع شکست به صورت نمایی افزایش می‌یابد. ​

هر چند وقت یکبار باید تسمه تایم را تعویض کرد؟

طول عمر آن به نوع اتومبیل و موتور آن بستگی دارد.

به طور متوسط عمر آن ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار کیلومتر می‌باشد.

​سرویس دوره‌ای اتومبیل و تعویض تسمه تایم در بازه عمر مفید آن برای جلوگیری از آسیب های شدید به موتور و در نهایت پایین آوردن هزینه تعمیرات خودرو امری مهم می‌باشد.​

توصیه می‌شود که تسمه را هر چند وقت یکبار بررسی کنید تا سریعاً متوجه نشانه‌های سایش آن شوید. در زمان تعویض تسمه تایم ، پولی ها، تسمه سفت کن و پمپ آب نیز باید جایگزین شوند.​

نشانه‌های خرابی تسمه تایم

از آنجایی که تسمه تایم می‌تواند در طول زمان فرسوده و آسیب‌دیده شود، تشخیص علائمی که قبل از پارگی کامل نمایان می‌شود، مهم است. ​

 1. صدایی غیر معمول که از جلوی اتومبیل(داخل محفظه موتور) به گوش می‌رسد.

  تسمه تایم از طریق یک سری پولی‌ها به میل بادامک و میل لنگ متصل است. میل لنگ نیروی مورد نیاز میله‌های متصل به موتور که در محفظه‌ی احتراق به پیستون متصل‌اند را تولید می‌کند.
  میل بادامک نیز وظیفه‌ی رفتن سوخت به محفظه‌ی احتراق و خارج شدن دود انفجار از اگزوز را بر عهده دارد.
  هنگامی که تسمه تایم فرسوده می‌شود، صدایی غیرمعمولی (شبیه تیک تیک) از درون موتور شنیده می‌شود.
  این صدا همچنین می‌تواند نشانه‌ی فشار پائین روغن یا روغن کم در موتور باشد که دلیل آن یا از روغن موتور و یا از فیلتر روغنموتور می‌باشد.
  از آنجایی که تسمه تایم نقشی بسیار حیاتی در خودرو دارد، در صورت شنیدن چنین صدایی فوراً به مکانیک مراجعه نمایید.

 2. وسیله نقلیه استارت نخواهد خورد.

  اگر تسمه تایم آسیب دیده باشد، موتور قادر نخواهد بود روشن شود. هنگامی که سوئیچ را می‌چرخانید ممکن است صدای استارتر بشنوید، اما از آنجایی که تسمه تایم میل لنگ و میل بادامک را می‌چرخاند پس خودرو روشن نخواهد شد.
  اگر خودرو روشن نشود شما می‌توانید از طریق تماس با مکانیک مشکل را حل کنید اما در بیشتر موارد زمانی که خودرو روشن است، تسمه تایم پاره می‌شود.

در بیشتر موارد زمانی که خودرو روشن است، تسمه تایم پاره می‌شود و در این مواقع آسیب‌هایی نظیر خرابی سر سیلندر، میل لنگ‌ها و پمپ روغن را نیز به دنبال خواهد داشت. پس حتماً تسمه‌ها را به موقع بررسی و تعویض کرده و به علائم گفته شده دقت کنید.

 1. دور موتور بد عمل می‌کند.

  در شرایطی که دندانه‌های تسمه خورده شده باشند و یا تسمه شُل شده باشد، در زمان شتاب‌گیری دور موتور بالاتر از حد معمول خواهد رفت.

 2. دود بیشتر از اگزوز شما خارج می‌شود.

  اگر احساس می‌کنید که از اگزوز بیش از پیش دود خارج می‌شود، یکی از دلایل می‌تواند مشکل تسمه تایم باشد؛ زیرا وقتی تسمه به درستی کار نمی‌کند، موتور باید بیش از معمول تلاش کند تا قطعات به حرکت درآیند و به همین علت دود بیشتری تولید می‌شود.

 3. در هنگام بررسی مشاهده کنید تسمه ترک‌خورده، خراش دارد، ظاهر براق دارد یادندانه‌های آن از بین رفته اند.

اگر هر کدام از علائم را مشاهده کرده و احساس کردید که شاید تسمه تایم خودروی شما دچار مشکل شده است، آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که نشانه‌های آسیب نداشته باشد.

 1. میس فایر (Misfire)

  همانطور که گفتیم چرخش میل لنگ و میل بادامک توسط تسمه تایم انجام می‌شود. اگر تسمه به درستی کار نکند و زمان بندیِ باز و بسته شدن دریچه‌ی ورودی سوخت و خروجی دود به هم بریزد ممکن است موتور میس فایر دهد و در صورت بی‌توجهی، مشکلات بزرگی را به وجود خواهد آورد.

 2. نشت روغن از جلوی خودرو

  معمول است که روغن از کاور تسمه تایم نشت پیدا خواهد کرد. این کاور توسط یک سری پیچ و مهره محافظت می‌شوند و اگر به نشت روغن اهمیت ندهید، با گذشت زمان تسمه شُل خواهد شد.
  این موضوع جدای از آسیب زدن به تسمه تایم، در نهایت باعث بالا رفتن دمای خودرو و جوش آوردن موتور می‌شود.

اطلاعات مربوط به تسمه دینام را نیز مطالعه کنید.

 

شما به راحتی می توانید از طریق اپلیکیشن و یا سایت، از خدمات در محل کاریو استفاده کنید.

با کاریو از خودروی خود بهتر نگهداری کنید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *